Categories Intelligence

Arheološki predmeti prodavani i na internetu, pronađeno 11 komada vrijednih 60 miliona eura

Hapšenje 85 osoba i pronalazak više od 6.400 ukradenih arheoloških predmeta, rezultati su međunarodne akcije “Pandora”, sprovedene uz podršku Europola i Interpola, a u kojoj je učestvovala i Bosna i Hercegovina.

Tokom akcije, koju je predvodila Španija, saopšteno je danas iz Europola, obavljeno je nekoliko hiljada provjera na aerodromima, lukama i graničnim prelazima, kao i u aukcijskim kućama, muzejima i privatnim antikvarnicama.

“Policija je, takođe, obavila više od 6.000 onlajn provjera, što je dovelo do povraćaja 580 komada ukradene robe. Širom uključenih zemalja, istraga u oko 113 krivičnih i 137 administrativnih predmeta i dalje traje i očekuje se još hapšenja i zapljena”, piše u današnjem saopštenju Europola.

U akciji je, navode, pored ostalog, pronađeno 11 predmeta vrijednih više od 60 miliona eura.

“Krivični predmet se odnosio na pranje novca i nezakonitu trgovinu arheološkim zlatnim predmetima koji potiču iz “skitske“ kulture, koji su ukradeni u Ukrajini i prokrijumčareni u Španiju”, naveli su iz Europola.

Foto: Europol

 

Španska policija je, uz podršku i savjete arheologa iz Andaluzije, kao i Arheološkog muzeja Sevilje, zaplijenila i privatnu kolekciju sa više od 350 predmeta iz raznih arheoloških perioda.

“Rumunska policija je pronašla drveni ikonostas iz perioda između 1850-1880. godine, koji je ukraden iz crkve u Rumuniji i pokušan da se proda preko interneta”, jedan je od rezultata akcije.

Bugarska carinska agencija, saopštio je Europol, zaplijenila je 432 antička novčića, “koji su nabavljeni u Turskoj i bili namijenjeni Francuskoj”.

U akciji su, navode, zaplijenjene i 43 antičke amfore.

Foto: Europol

 

“Nakon obavljanja onlajn provjera, poljska nacionalna policija je pronašla i zaplijenila 229 predmeta u antikvarnici. Neki od predmeta su napravljeni od slonovače, a ukupna vrijednost tih predmeta procjenjuje se na 140.000 eura”, piše u saopštenju Europola.

U Italiji su uspjeli da identifikuju i naknadno zaplijene savremenu sliku koja se prodavala na internetu.

“Da je autentična, slika bi imala vrijednost od oko 150.000 eura. Prilikom pretresa, policajci su pronašli i razne falsifikovane predmete”, naveli su iz Europola.

U odvojenoj istrazi, italijanski karabinjeri su zaplijenili više od 2.000 fragmenata keramičkih i litičkih artefakata kao što su vrhovi strijela i kopalja.

“Drevni predmeti, koji potiču iz perioda neolita i bronzanog doba, bili su ponuđeni za prodaju na internetu”, piše Europol.

U Francuskoj je zaplijenjena ilegalno izvezena slika vijetnamskog umjetnika Mai Thu (1906 – 1980) na pariškom aerodromu Šarl de Gol.

“Slika je procijenjena na 167.440 eura”, naveo je Europol.

U saradnji sa drugim nacionalnim partnerima, češka nacionalna policija otkrila je prodaju nekoliko ukradenih istorijskih predmeta.

“Između ostalih, osigurana je i vraćena prvobitnom vlasniku drvena statua Svetog Vartolomeja, datirana između 1658. i 1660. godine. Ovaj nacionalni kulturni artefakt je 1994. godine ukraden iz “Kapele posljednje večere“ u Šimovu, da bi kasnije bio prodat na internetu”, piše u saopštenju.

Foto: Europol

Osim Bosne i Hercegovine, u akciji su učestvovale i Albanija, Austrija, Crna Gora, Bugarska, Češka, Hrvatska, Kipar, Francuska, Njemačka, Grčka, Irska, Italija, Letonija, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Španija, Srbija, Švedska, Ukrajina i Velika Britanija.

LibertasPress

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like