Metju Olsen, pomoćnik državnog tužioca u američkom ministarstvu pravde, rekao je da je Čen na sudu priznao svoju ulogu u “uspostavljanju policijske stanice” na Menhetnu i pokušaju da sakrije taj napor kada mu se obratio FBI
Amerikanac kineskog porijekla iz Njujorka Čen Đinping izjasnio se danas krivim za pomaganje u uspostavljanju tajne policijske stanice u Njujorku u ime kineske vlade.
Đinping se danas izjasnio krivim po jednoj tački optužnice za zavjeru da djeluje kao agent strane vlade u saveznom sudu u Bruklinu. Čenu na izricanju presude 30. maja prijeti kazna do pet godina zatvora.
Metju Olsen, pomoćnik državnog tužioca u američkom ministarstvu pravde, rekao je da je Čen na sudu priznao svoju ulogu u “uspostavljanju policijske stanice” na Menhetnu i pokušaju da sakrije taj napor kada mu se obratio FBI.
“Ova nelegalna policijska stanica nije otvorena u interesu javne bezbjednosti, već da bi se podstakli podli i represivni ciljevi Kine uz direktno kršenje američkog suvereniteta”, naveo je u saopštenju.
Tužioci tvrde da su Čen i njegov saoptuženi Lu Đianvang otvorili i vodili lokalni ogranak kineskog ministarstva javne bezbjednosti u kineskoj četvrti na Menhetnu početkom 2022. godine.
Kancelarija, koja je zauzimala cio sprat zgrade, obavljala je osnovne usluge, poput pomaganja kineskim građanima da obnove svoje kineske vozačke dozvole, ali je takođe identifikovala prodemokratske aktiviste koji žive u SAD radi targetiranja, prema podacima federalnih vlasti.
Tajna operacija kineske policije otkrivena je u jesen 2022. godine usred istrage FBI. Ali u pokušaju da opstruiraju federalnu istragu, Čen i Lu su sa svojih telefona izbrisali komunikaciju sa zvaničnikom kineske vlade, navode tužioci.
Vjeruje se da je Kina uspostavila takve tajne policijske ispostave u Sjevernoj Americi, Evropi i drugim mjestima gdje postoje kineske zajednice. Zvanični Peking je, međutim, negirao da su to policijske stanice, rekavši da one uglavnom postoje da pružaju usluge građanima kao što je obnavljanje vozačkih dozvola.
Hapšenje Čena i Lua u aprilu 2023. bilo je dio niza tužbi ministarstva pravde čiji je cilj suzbijanje “transnacionalne represije”, u kojoj strane vlade poput Kine rade na identifikaciji, zastrašivanju i ućutkivanju disidenata u SAD.
Lu, koji treba da se vrati pred sud u februaru, održavao je dugogodišnju vezu sa kineskim zvaničnicima za sprovođenje zakona, kažu tužioci.