Suđenje bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici, njenom sinu Milošu i ostalim optuženima za šverc droge i cigareta, nakon godinu, 10 mjeseci i četiri dana od potvrđivanja optužnice i poslije više od 20 odgođenih ročišta, počeće iz početka.
Razlog za to je, kazali su danas Libertasu u Višem sudu u Podgorici, jer je predmet oduzet od sudije Nade Rabrenović, predsjednice Vijeća suda koje vodi postupak protiv Medenica i ostalih optuženih, a koja se nalazi na dužem bolovanju.
“Rješenjem predsjednika Višeg suda u Podgorici Zorana Radovića, predmet je oduzet predsjednici Vijeća suda, sudiji Nadi Rabrenović, i on je, metodom slučajne dodjele, zadužen u rad kod sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, Vesne Kovačević”, piše u odgovoru Višeg suda u Podgorici.
Predsjednik suda je, navode, to učinio jer je riječ o pritvorskom predmetu, “koji je hitne prirode shodno članu 174 stav 2 ZKP-a”.
“Predmeti, čija je hitna priroda propisana zakonom, mogu se oduzeti sudiji ako sudija zbog spriječenosti za rad nije u mogućnosti da u tim predmetima postupa blagovremeno, odnosno u zakonskom roku”, pojasnili su u Višem sudu u Podgorici, navodeći da se sudija Radović za takvu odluku pozvao na odredbu člana 6 Evropske konvencije, kojom je zagarantovano pravo na pravično suđenje u razumnom roku, kao i na odredbu člana 36 stav 2 Zakona o sudovima.
Zbog odsustva sudije Rabrenović, od 2. oktobra se čeka odluka o još jednom u nizu prijedloga da se Milošu Medenici, uz jemstvo kao garanciju da neće pobjeći, omogući da se brani sa slobode.
Miloš Medenica Foto: Libertas Press/Savo Prelević
On se u pritvoru nalazi od 25. maja 2022. godine, kada je uhapšen po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.
Miloš Medenica je tokom te dvije godine, šest mjeseci i 27 dana, iz Spuža sprovođen do Višeg suda u Podgorici više od 20 puta.
Za sve to vrijeme je samo jednom imao izlaganje u sudnici – 7. septembra 2023. godine kada su on i njegova majka Vesna iznijeli odbrane.
U skoro svim ostalim slučajevima optuženi sin bivše šefice pravosuđa sprovođen je iz pritvora kako bi u sudnici prisustvovao odgađanju ročišta.
Razlozi za to bili su raznovrsni – od neodazivanja pojedinih optuženih pozivima na ročište, advokata, zahtjeva za izuzeće tužilaca, nedolazak osumnjičenih zbog, kako su, pored ostalog, obrazlagali, uraslog nokta, kašlja…
Shodno zakonu, Miloš Medenica u pritvoru može biti, počev od danas, još devet mjeseci i 27 dana, kada će izaći na slobodu ukoliko do tada ne bude izrečena presuda i on, eventualno, bude osuđen na kaznu zatvora dužu od njegovog dotadašnjeg boravka u Spužu.
Shodno zakonu, Miloš Medenica u pritvoru može biti, počev od danas, još devet mjeseci i 27 dana, kada će izaći na slobodu ukoliko do tada ne bude izrečena presuda i on, eventualno, bude osuđen na kaznu zatvora dužu od njegovog dotadašnjeg boravka u Spužu.
Sud je, po zakonu, dužan da u roku od tri godine od podizanja optužnice donese presudu, u protivnom, nema pravo da optuženima dalje produžava pritvor.
Bez odgovora za Lazovića, Milovića, Raičevića…
Za razliku od zahtjeva za slučaj Medenica, iz Višeg suda u Podgorici, ni nakon tri poslata zahtjeva u proteklih 15 dana, nijesu odgovorili kada će biti nastavljeno suđenje Vesni Medenici i sudiji Milici Vlahović-Milosavljević, koje su optužene za zloupotrebu službenog položaja.
Izostao je i odgovor kada će biti nastavljeno suđenje službeniku Agencije za nacionalnu bezbjednost Petru Lazoviću, odbjeglom policajcu Ljubu Miloviću i ostalim optuženima iz kriminalne grupe koju je, navodno, organizovao Radoje Zvicer.
Optužnica protiv njih je podignuta 30. decembra 2022. godine, a potvrđena prije godinu i skoro osam mjeseci.
Zvicer Foto: Skaj aplikacija
Iz Višeg suda u Podgorici nijesu odgovorili ni kada će početi suđenje policajcu Jugoslavu Raičeviću, osumnjičenom za pripadništvo kriminalnoj grupi Darka Šarića… Raičević je u pritvoru od 11. jula prošle godine.
Riječ je o predmetima, kojima sude vijeća u kojima je i sudija Rabrenović.
Pet sudija iz Specijalnog odjeljenja želi u Apelacioni sud
Iz Sudskog savjeta potvrdili su Libertasu da je sudija Nada Rabrenović jedina koja iz Specijalnog odjeljenja za predmete organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina Višeg suda u Podgorici nije izrazila želju da napreduje u Apelacioni sud Crne Gore.
“Sudije Višeg suda u Podgorici, Vesna Kovačević, Amir Đokaj, Sonja Keković, Nenad Vujanović i Igor Đuričković, podnijeli su prijave po javnim oglasima za izbor sudija u Apelacioni sud Crne Gore. Sudija Nada Rabrenović nije podnosila prijave ni na jedan oglas za napredovanje u Apelacioni sud Crne Gore”, kazali su Libertasu u Sudskom savjetu.
U toku je, naveli su, postupak ocjenjivanja rada za većinu prijavljenih kandidata za napredovanje u Apelacioni sud.
“Sudski savjet će odlučivati o predmetnim izborima za sudije kada se za to steknu zakonski uslovi”, rekli su Libertasu u Sudskom savjetu.
Nijesu precizirali da li će sudije Specijalnog odjeljenja, ukoliko budu izabrani za prelazak u Apelacioni sud, biti obavezni da dovrše predmete, kojima su zaduženi u tom odsjeku Višeg suda.
“Članom 79 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama je propisano da sudija stupa na dužnost danom polaganja zakletve pred Sudskim savjetom najkasnije u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti odluke o izboru. Datum pravosnažnosti neke odluke zavisi od procesnih radnji i rokova propisanih zakonom, tako da sudije mogu obavljati svoju dužnost u sudovima u kojima vrše svoju dužnost do dana polaganja zakletve”, naveli su iz Sudskog savjeta.
Donijeće, najavili su, izmjenu Plana slobodnih sudijskih mjesta za 2025. godinu, kojim će biti propisano popunjavanje svih slobodnih sudijskih mjesta u sudovima u Crnoj Gori, pa tako i Višeg suda u Podgorici.
“Naročito zbog činjenice da je Savjet na XXXIV sjednici od 13. Decembra 2024. godine, donio Odluku o izmjeni odluke o broju sudija u sudovima, kojom je broj sudijskih mjesta u Višem sudu u Podgorici, upravo zbog Specijalnog odjeljenja za predmete organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, uvećano za šest sudijskih mjesta”, kazali su Libertasu.