Kriminalna grupa koju je, prema sumnjama tužilaštva, organizovao biznismen Saša Pekić, nabavljala je i skladištila cigarete, a potom ih prodavala, navodno, kriminalnoj organizaciji braće iz Plužina, Petra i Mirka Cicmila, koji su se juče, nakon 15 dana bjekstva, predali policiji. Braća Cicmil se sumnjiče da su cigarete, koje su kupovali od Pekića, dalje prodavali na tržištu Bosne i Hercegovine, saznaje Libertas.
Petar Cicmil večeras u Višem sudu u Podgorici Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Sudija za istragu Višeg suda u Podgorici Goran Šćepanović večeras je, nakon saslušanja Cicmila, potvrdio raniju odluku koleginice, sudije Suzane Mugoša, koja je 29. decembra prošle godine, Pekiću i, tada odbjegloj braći iz Plužina, odredila pritvor do 30 dana.
Pritvor im je, kazali su Libertasu u Višem sudu u Podgorici, određen zbog opasnosti od bjekstva i jer je nužan radi nesmetanog vođenja postupka.
U pitanju je, pojasnili su tada, krivično djelo za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od deset godina ili teža kazna i koje je posebno teško zbog načina izvršenja ili posljedica.
Pekić Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Pekić je uhapšen 27. decembra po nalogu specijalnog tužioca Ivana Medojevića.
Zbog sumnje da su povezani sa švercom cigareta, istog danas su uhapšeni i Srđan Jokić, Goran Janketić, Nikola Glomazić, policajci Dragan Backović, Predrag Vučurović i Predrag Mijušković.
Svi oni se, takođe, odlukom sudije Mugoša, od 29. decembra nalaze u spuškom pritvoru.
Pekiću blokirana imovina
Specijalno državno tužilaštvo, objavile su danas Vijesti, privremeno je blokiralo imovinu Saše Pekića u sklopu finansijske istrage.
Tom biznismenu je, pišu Vijesti, blokirano nekoliko placeva, livada i porodična kuća na Zabjelu. Osim na Pekića, kao susvojina na dio imovine na istoj katastarskoj parceli u naselju Pod Ljubović, vodi se i na vlasnika “Tehnomaxa” Veska Petranovića.
Tužilaštvo je, navodi taj medij, Pekiću privremeno blokirao dupleks od 160 kvadrata sa pomoćnim objektom od 33, stambenu zgradu od 155 kvadrata, poslovni prostor od 93 kvadrata u poslovnoj zgradi u Dalmatinskoj ulici, 228 kvadrata stambenog prostora u osmospratnoj zgradi na Kruševcu, dva poslovna prostora od 40 i 86 kvadrata u Ulici kralja Nikole, dvije parcele od 1370 i 806 kvadrata u Mahali…
Privremena mjera SDT-a upisana je na nekoliko katastarskih parcela u budvanskom naselju Dubovica, koje su upisane kao susvojina po 1/3 na osumnjičenog Pekića, Petranovića i Dejana Jokića…
Backović i Pekić Foto: Libertas Press/Savo Prelević
Biznismen Dejan Jokić i pritvoreni policajac Backović hapšeni su u februaru, takođe, u okviru istrage šverca cigareta.
Tada su privedeni i bivši neformalni vlasnik “Bemaksa” Aleksandar Mijajlović, biznismen Golub Vojinović, policajci Milenko-Mića Rabrenović, Mirko Mijušković, Radoje Rabrenović i Milan Vukadinović, zatim, Zoran Đukanović-Žuti, Milan Rogač i Mileta Simanić. Kasnije je uhapšen i Jovan Miletić.
Tužilaštvo je podiglo, a Viši sud u Podgorici, sredinom decembra, i potvrdio optužnicu protiv šestorice iz te grupe – Milana Rogača, Radoja Rabrenovića, Milete Simanića, Mirka Mijuškovića, Milana Vukadinovića i Jovana Miletića, kojima se na teret stavlja krijumčarenje cigareta u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Ostali – Mijajlović, Milenko Rabrenović, Vojinović, Jokić, Backović i Đukanović, pušteni su na slobodu.
Iz Specijalnog tužilaštva tada nijesu odgovorili Libertasu da li je nastavljena istraga protiv njih i, ukoliko jeste, dokle se stiglo sa njom.